Андріяшівська громада
Роменський район Сумська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

У Брюсселі розпочалася двостороння зустріч Україна-ЄС щодо зовнішньої та безпекової політики

Дата: 07.03.2025 16:20
Кількість переглядів: 25

Фото без опису

7 березня 2025 року в Брюсселі, Бельгія, відбувається двостороння зустріч представників України та Європейської Комісії в межах офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за Розділом 31 «Зовнішня політика та політика безпеки і оборони». Такі зустрічі є складовою переговорного процесу вступу країни до Європейського Союзу.

Розділ 31 є завершальним в межах скринінгу за Кластером 6 «Зовнішні відносини».

Виступаючи зі вступним словом, Головна Переговірниця, Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина зазначила, що зобов’язання нашої держави у межах процесу вступу до ЄС відрізняються від умов всіх попередніх країн розширення, адже Україна, Європейський Союз та його держави-члени сьогодні спільно формують зовнішню безпекову та оборонну політику на континенті.

«У своєму Звіті в межах Пакету розширення 2024 року, Європейська Комісія відзначила відданість України впровадженню структурних реформ та зближенню з ЄС у сфері зовнішньої та безпекової політики. Ми продовжуємо інтенсивний політичний діалог з питань зовнішньої та безпекової політики з ЄС та державами-членами. Україна приймає acquis ЄС у сфері зовнішньої та безпекової політики. У зв’язку з воєнним станом та наслідками війни, можуть знадобитися певні перехідні періоди, які будуть належним чином повідомлені європейській стороні, обговорені та узгоджені на двосторонній основі в межах процесу вступу. Ми очікуємо на відкриття Кластеру вже у першій половині 2025 року», – зазначила Віцепремʼєр-міністерка.

Вона окремо подякувала ЄС за продовження роботи щодо посилення санкцій проти росії за її агресію, а також зусилля щодо посилення моніторингу дотримання обмежувальних заходів та запобігання їх обходу. Урядовиця відзначила, що Україна також працює над удосконаленням національного санкційного законодавства, зокрема, з метою забезпечення ефективної імплементації санкційних політик ЄС, а також над тим, щоб належним чином закріпити у власній правовій базі можливість кримінальної відповідальності за обхід санкцій.

Україна є учасником і ратифікувала основні угоди у сфері нерозповсюдження та роззброєння, сторонами яких є всі держави-члени ЄС, відзначила Віцепремʼєрка. Крім того, наша держава розвиває діалог з Євросоюзом у сфері протидії кібер- та гібридним загрозам, у тому числі дезінформації, посилює військово-безпекову співпрацю з ЄС та державами-членами в межах Європейського фонду миру та через місії EUMAM і EUAM.

«Україна рішуче вітає нову ініціативу ЄС – ReArm Europe, спрямовану на посилення обороноздатності Союзу. Це гідна відповідь ЄС на величезну загрозу безпеці європейського континенту та зміцнення європейського оборонного суверенітету, що також сприятиме поверненню миру в Україну», – підкреслила Ольга Стефанішина, додавши, що наразі наша держава готується до Другого оборонно-промислового форуму Україна-ЄС, який відбудеться в Брюсселі 12 травня. 

Під час двосторонніх зустрічей за Розділом 31 «Зовнішня політика та політика безпеки і оборони» українська делегація представить доповіді, що стосуються діяльності інституцій ЄС, процесу ухвалення рішень, а також Спільної політики безпеки і оборони (СПБО) та Спільної зовнішньої і безпекової політики ЄС (СЗБП). Зокрема, в межах цього розділу обговорюються такі питання:

  • Засади СПБО/СЗБП, правові інструменти та процедури;
  • Інституційні рамки (Європейська Рада, Рада із закордонних справ, Комітет з питань політики та безпеки/Робочі групи Ради), інструменти (декларації, заяви, узгодження) та місцеве співробітництво ЄС;
  • Політичний діалог з третіми країнами;
  • Права людини у зовнішній політиці;
  • Європейський фонд миру (European Peace Facility);
  • Політика ЄС щодо обмежувальних заходів (санкцій);
  • Запобігання конфліктам;
  • Нерозповсюдження зброї масового знищення / Стратегія контролю над легкою та стрілецькою зброєю;
  • Боротьба з тероризмом;
  • Співпраця з міжнародними організаціями;
  • Заходи безпеки (секретна інформація);
  • Місії та операції СПБО;
  • PESCO та оборонні питання;
  • Гібридні загрози, іноземні інформаційні маніпуляції і втручання (FIMI);
  • Антикорупційні заходи.

Прогрес України представляють Євген Перебийніс, заступник Міністра закордонних справ; Сергій Боєв, заступник Міністра оборони України з питань європейської інтеграції; Владислав Власюк, Радник – уповноважений Президента з питань санкційної політики; Андрій Наджос, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань європейської інтеграції. Участь у зустрічі беруть представники Міністерства закордонних справ, Міністерства оборони України, Міністерства юстиції, Служби безпеки України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій,а також  Уповноважений Президента України з питань санкційної політики.

Довідково

Скринінг – перший етап переговорного процесу, під час якої Єврокомісія спільно з країною-кандидатом на членство в ЄС аналізують відповідність національного законодавства цієї країни-кандидата законодавству ЄС (acquis ЄС).

Скринінг відбувається за 33 переговорними розділами, які згруповані за 6-ма кластерами (тематичними блоками) відповідно до переглянутої у 2020 році методології розширення ЄС.

В межах скринінгу за Розділом 31 учасники переговорів зосереджуються на питаннях Спільної зовнішньої політики і політики безпеки ЄС та політики безпеки і оборони, які ґрунтуються на правових актах, включаючи юридично обов’язкові міжнародні угоди, а також на політичних документах. Законодавство складається з політичних декларацій, рішень та угод. Держави-члени ЄС повинні бути здатними вести політичний діалог в межах Спільної зовнішньої політики і політики безпеки, узгоджувати свої дії із заявами ЄС, брати участь у заходах ЄС і застосовувати узгоджені санкції та обмежувальні заходи. Країни-кандидати на вступ повинні поступово узгоджувати свою політику із заявами ЄС і застосовувати санкції та обмежувальні заходи, коли і де це необхідно.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь