Андріяшівська громада
Роменський район Сумська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Чому “Сумиобленерго” має графіки погодинних відключень та в яких умовах працюють енергетики Сумщини?

Дата: 13.10.2023 17:00
Кількість переглядів: 108

 

Фото без опису

Щодня від обстрілів з території росії страждають і електромережі “Сумиобленерго”. Як енергетики Сумщини працюють майже на кордоні з рф, чому на сайті обленерго є графіки погодинних відключень та як готуються до зими, розповів в ефірі Українського радіо заступник директора технічного з високовольтних мереж АТ “Сумиобленерго” Олександр Маландій.

– Яких руйнувань із початку повномасштабного вторгнення зазнали енергетичні об’єкти Сумщини?

– На це питання важко відповісти вичерпно, адже прикордоння Сумщини обстрілюють щодня. Щодня від обстрілів росії страждають і електромережі АТ “Сумиобленерго”. Від початку повномасштабного вторгнення рф на територію України зазнали пошкоджень або руйнації по АТ “Сумиобленерго” понад 900 об’єктів енергетики – це високовольтні підстанції, трансформаторні підстанції, КТП, ЗТП, повітряні лінії електропередачі 04, 10, 35, 110 кВт. та інше енергетичне обладнання. Деякі з них зазнавали пошкоджень по кілька разів після відновлення – це об’єкти у 20-кілометровій прикордонній зоні.

Практично всі електричні мережі на території Сумської області, які були пошкоджені внаслідок бойових дій, відновлені, за виключенням тих, які знаходяться у безпосередній близькості до кордону. Але відновлені електромережі надалі ще потребують додатково реконструкції та модернізації.

Щодо наймасштабніших руйнувань – це ті об’єкти, які потрапили під обстріл на початку вторгнення. 3 березня 2022 року внаслідок авіаудару російської армії по місту Суми були пошкоджені дві підстанції – ПС-330 “Суми” і ПС-110 “Вузлова”. На даний час роботи з відновлення ще тривають.

– Де ситуація з руйнуваннями найбільш катастрофічна?

– Найбільш катастрофічна ситуація, звісно, на прикордонні. Хотінська, Юнаківська, Краснопільська, Зноб-Новгородська, Есманська, Середино-Будська, Білопільська, Великописарівська громади і місто Середина Буда. Щодня там “прильоти”, щодня наші енергетики, ризикуючи життями, відновлюють розподіл електроенергії в домівки людей. Адже там залишається жити велика кількість наших земляків. Залишити без світла ми їх не можемо і всі зусилля направлено на відновлення цих мереж.

– Це ті громади, які постійно обстрілюються. Як вдається відновлювати світло там?

– Це надскладна, ризикована праця в перервах між прильотами. Зараз фахівці АТ “Сумиобленерго”, які працюють у прикордонні, забезпечені бронежилетами, захисними касками, аптечками, але це не дає їм гарантії стовідсоткового збереження життя. Відновлення розподілу електроенергії відбувається тоді, коли закінчився обстріл. Усі роботи та пересування бригад енергетиків суворо узгоджуються з військовими та правоохоронцями. Зараз, згідно з наказом Сумської ОВА, посилені тимчасові обмеження особливого режиму в 5 кілометровій прикордонній зоні, тож для відновлення електромереж на цій території потрібні додаткові погодження.

– Чи є населені пункти, де досі не відновлений розподіл електроенергії та чи планується це робити?

– Так, на жаль, є такі населені пункти, де ще досі не відновлений розподіл електроенергії. Станом на 10 жовтня, через бойові дії на території Сумщини знеструмлений 61 населений пункт, з них 8 – частково. Найдовше відключені окремі населені пункти по Великописарівській дільниці: села Дмитрівка, Братениця, Лукашівка, Шевченкове. По Білопільській дільниці: села Ободи, Павлівка (частково), Іскрисківщина (частково). Ми докладаємо сили для відновлення, але в першу чергу – життя наших працівників. Роботи з відновлення плануються, триває підготовка матеріалів щодо заживлення цих об’єктів по резервах, але і резервні лінії живлення також пошкоджені, зараз прораховуються інші варіанти, щодо їх можливого підключення. Але дозволу на роботу енергетиків у цих населених пунктах у нас поки що немає.

– В яких умовах доводиться працювати енергетикам?

– Як я вже зазначив, умови надскладні. Усі енергетичні об’єкти – це цілі окупантів, навіть у відносно безпечних місцях. А в прикордонних містах і селах – тим паче. Там кожен клаптик землі несе небезпеку.

Маємо ситуацію, яка є нашим болем – це загибель трьох працівників “Сумиобленерго” в прикордонній Юнаківській громаді 19 травня 2023 року. Це наші колеги – 49-річний Роман Лісовенко, 55-річний Олександр Шпак і 53-річний водій Геннадій Похилько. Це страшна болюча втрата і для компанії, і для рідних. Ще раз висловлюю співчуття близьким загиблих.

Із росіянами неможливі будь-які домовленості. Наші працівники пересувалися на авто, позначеному, що воно належить енергетикам. Було зрозуміло, що люди їхали відновлювати світло. Але російська армія вдарила по авто.

Наші загиблі колеги – герої, які несли світло там, де панує пекло. Уклін їм і шана за працю. Світла вічна пам’ять.

– З початку бойових дій скільки працівників АТ “Сумиобленерго” загинуло?

– На сьогодні, у нас загинуло 5 працівників. Спочатку війни на міні підірвався Сокольник Олександр під час виконання робочого завдання і на фронті, захищаючи нас у лавах ЗСУ, загинув Охріменко Юрій. Крім цього, серед наших працівників – 6 поранених. Серед останніх: двоє поранених енергетиків, які виконуючи службові обов’язки в місті Середина-Буда потрапили під обстріл і наразі перебувають на лікуванні.

“Графіки погодинних відключень, які є на сайті АТ “Сумиобленерго” розробляються та актуалізуються щороку”

– Чи готові енергетичні об’єкти Сумщини до осінньо-зимового періоду?

– Так, енергосистема Сумської області працює стабільно. Але ж передбачити надзвичайні ситуації, з якими ми зіштовхнулися в період війни, неможливо. Існує ризик ракетних ударів росіянами по енергооб’єктах Сумщини та України. Оскільки енергетична система не замкнута, а всі області пов’язані мережею між собою, то “прильоти” навіть по інших областях можуть відгукнутися відключеннями і для нас. До того ж багато залежить від об’єктів генерації. Наші ТЕЦ і АЕС теж під прицілом ворога.

Наголошу, що з такими викликами енергетики України та Сумщини зокрема зіштовхується вперше. І я впевнений, ми гідно “стоїмо” на своєму енергетичному фронті. З метою швидкого реагування на пошкодження та відключення об`єктів енергетики в Сумській області, персонал АТ “Сумиобленерго” розробив схеми заживлення знеструмлених об`єктів критичної інфраструктури та переключили їх на окремі лінії живлення. Проведені і також проводяться протиаварійні тренування з персоналом. Також опрацьовуємо, спільно з нашими ТЕЦ, схеми виділення їх на збалансоване навантаження у випадку відключень.

– На сайті “Сумиобленерго” з’явилися графіки відключення світла з 1 жовтня, наскільки вони актуальні?

– Вони актуальні на момент їхнього розроблення та публікації. Буде інша ситуація – звісно, що графіки можуть змінюватися. Підкреслю, що графіки погодинних відключень (ГПВ), які ви бачите на сайті АТ “Сумиобленерго”, опубліковані не сьогодні – вони розробляються та актуалізуються щороку. Ця процедура здійснювалася і до повномасштабного вторгнення рф. На сьогодні вказівки про їх застосування немає.

ГПВ вводяться у випадку, коли в енергосистемі України виникає дефіцит і необхідне розвантаження мереж, щоб уникнути аварійних ситуацій. Наразі вказівок про введення їх в дію на території Сумської області від НЕК “Укренерго” немає. Якщо такі будуть – ми обов’язково завчасно повідомимо про це населення. Та сподіваємося на краще, віримо в сили протиповітряної оборони та наших захисників.

АТ “Сумиобленерго” отримує граничні ліміти споживання електричної енергії на добу від НЕК “Укренерго”. І вони можуть корегуватись у разі зміни ситуації в об’єднаній енергосистемі України. Зараз ніяких лімітів ми не отримували. І ще раз наголошую – АТ “Сумиобленерго” ці графіки самостійно не вводить. Лише за вказівки з НЕК “Укренерго”.

Ознайомитися з графіками погодинних відключень, а також планових і аварійних, ви можете на сайті “Сумиобленерго” в розділі “Відключення”.

– До чого готуватися мешканцям Сумщини у ситуації зі світлом?

– Я б радив все ж хоча б мінімально, та підготуватися до можливих ударів по енергосистемі України з боку росіян. Адже краще підготуватися, і нехай воно не знадобиться, та ви будете спокійніше переживати осінньо-зимовий період.

Тобто, подбати про альтернативне джерело електроживлення, тримати зарядженими павербанки, мати акумуляторні ліхтарі та газові горілки, запас їжі, яка не потребує приготування – це все той мінімум, який може знадобитися. В Україні війна, тому треба бути готовими до всього. Звісно, що наш персонал готується зі свого боку. І наші люди працюють наповну.

– Як побутові споживачі можуть “допомогти” енергосистемі та уникнути введення графіків відключень електроенергії?

– Навіть без ударів по енергооб’єктах, осінньо-зимовий період нелегкий для енергетиків. Негода, зменшення світлового дня, активніше використання електроприладів – це все додаткові навантаження на мережі.

Щоб уникнути його та запобігти аварійним ситуаціям, будь ласка, дотримуйтеся правил раціонального користування електроенергією. У години пікових навантажень (з 8 до 11 години та з 17 до 22) варто зменшити використання енергоємних приладів. При нагоді, пральні та посудомийні машини вмикайте на ніч, вимикайте світло в кімнаті, де нікого немає, і не залишайте увімкненими в мережу прилади, які не використовуються. Команда енергетиків постійно працює над тим, щоб усі мешканці Сумщини були зі світлом


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь